הרכבה של אפקטים תאורתיים במרחב צבע ליניארי

אל תבהלו מהכותרת המתוחכמת.. מדובר בטכניקה פשוטה ואפקטיבית ביותר!
לפעמים יש צורך להרכיב אפקט תאורתי אל תוך תמונה קיימת, כמו למשל, הרכבה של להבות אש אל תוך אח מבוערת או קמין, אשר צולמו או רונדרו ללא אש בוערת בתוכם.
במקרה כזה אין כל צורך לחפש שיטות שונות ומשונות לחתוך את להבות האש או ליצור להן ערוץ אלפה (שקיפות). כל שאנו נדרשים זה למצוא תמונה של להבות אש על רקע שחור, ומכאן הדרך להרכיב את האש אל תוך האח המבוערת פשוטה, בשיטה של הרכבת תמונה במרחב צבע לינארי.
במונח "מרחב צבע לינארי" הכוונה לתמונות כפי שהיו ללא תיקון גאמה, ובעוד שהסבר מלא על הנושא הזה הוא מעבר להקף המאמר הזה, את שיטת ההרכבה נוכל להדגים כאן בקלות.

דגש: בכדי לקבל תוצאות טובות בשיטה הנ"ל רצוי לעבוד עם חומרי גלם איכותיים ולא דחוסים מידי!

פותחים את תמונת הרקע בפוטושופ וגוררים לתוכה את צילום האש המופיעה על רקע שחור, כך שיהיה שכבה נוספת בתוך אותו הקובץ.
כעת נפעיל על כל אחת מהשכבות מעבד צבע Levels, ובשדה המרכזי נזין את הערך 0.4545, פעולה זו נקראת "לינאריזציה" והיא מסירה את תיקון הגאמה שהותמע בתמונות.
יש לבצע את העיבוד דרך תפריט עיבוד התמונה, או אם הפעלתם אותו דרך שכבת תיקון, ודאו שהשכבה פועלת רק על שכבה אחת, ואחדו אותו עם השכבה, כך שיהיו לנו שתי שכבות אשר כל אחת מהן עברה את העיבוד.

כעת אחרי שביצענו לינאריזציה לשתי השכבות, כל התמונה נראית כהה, קונטרסטית ורוויה באופן לא טבעי.
נפעיל מעל כל השכבות שכבת תיקון מסוג Levels ונזין בשדה האמצעי ערך של 2.2. פעולה זו מקנה תיקון גאמה לתוצאה הסופית של ההרכבה, מציגה לנו צבעים נכונים.
כעת נגדיר את הילוך המעבר, ה Blend Mode של שכבת האש בהילוך של (Linear Dodge(Add, כך שהרקע השחור של השכבה נעלם ורק הלהבות מורכבות על שכבת הרקע.

* תוכלו ללמוד טכניקות נוספות של שימוש בהילוכי מעבר בין שכבות בספר לימוד הפוטושופ

נשתמש בכלי שינוי צורה בכדי למקם ולהתאים את האש אל האח המבוערת באופן גיאומטרי.
נפעיל על שכבת האש שכבת תיקון של Exposure, המופנית להשפיע רק על שכבת האש, בעזרת שכבת תיקון זו נוכל לשלוט בעצמת האש.
בדרך זו יצרנו הרכבה צילומית טבעית של האש אל תמונת הרקע, ללא צורך בחיתוכים מסובכים, או או מיסוך מורכב.

פעולה נוספת שיכולה לשפר את ההרכבה היא יצירה של האפקט התאורתי של האש על סביבתה בצילום הרקע.
ניתן לעשות זאת בקלות על ידי הפעלת שכבת תיקון מסוג Exposure על תמונת הרקע, באופן שישפיע רק על שכבה זו, והגברת החשיפה שלה, כעת כל שכבת הרקע קיבלה חשיפה מוגברת. בכדי להפוך את התיקון הזה לתיקון סלקטיבי, יש לסמן את המסכה של שכבת תיקון החשיפה, למלא אותה בצבע שחור, ואז בעזרת מברשת עדינה, לצייר בלבן את האיזורים שהאש מאירה.
כמעט סיימנו, אבל האיזורים שמוארים על ידי האש מוארים בגוון לא נכון, האש אמורה לגרום להם להיות מוארים בגוון חם ולא ניטרלי.
נקליק על המסכה של שכבת תיקון החשיפה תוך לחיצה על מקש Ctrl בכדי לבחור את המסכה, ונפעיל שכבת תיקון נוספת, הפעם Color Balance, שכבת תיקון זו כבר תופיע עם אותה המסכה שיצרנו לשכבת התיקון הקודמת, וגם היא מופנית רק אל שכבת הרקע.
בהגדרות שכבת ה Color Balance נסיט את גוון השכבה אל גוון הצהוב \ כתום, אשר מתאים לגוון האש.

* תרגילים נוספים של תיקון צבע סלקטיבי תוכלו למצוא בספר לימוד הפוטושופ

כעת נשאר לבצע, שיפורים קטנים בהגדרות בכדי לשפר את מראה ההרכבה. אם ישנה רצפה מבריקה, אז ניתן גם להכפיל את שכבת האש שוב, ובאותה השיטה של הרכבה ליצור את השתקפות האש ברצפה.
כל פעולות ההרכבה צריכות להתרחש מתחת לשכבת תיקון ה Levels העליונה, שמקנה תיקון גאמה לתוצאה הסופית, וכל השכבות שמשתתפות בהרכבה צריכות לעבור קודם לינאריזציה.