ואז הגיעה פוטושופ

כתבתי את ספר הלימוד של פוטושופ לאחר כתיבת ספר סקצ'אפ וספר ויריי, למרות שבפוטושופ התנסיתי עוד הרבה לפני שהייתי סטודנט. במהלך כ-10 שנות ניסיון עם פוטושופ, צברתי ידע רב שכעת הועלה על כתב ומופץ לאחרים באמצעות ספר הלימוד החדש שלי – ספר פוטושופ CC.

התפקיד העיקרי של ספר פוטושופ מגיע כדי להנגיש את הידע לכולם בלי קשר לרקע וללא צורך בידע קודם. הספר מציג את הידע בפירוק פעולות פשוטות למדי בליווי נגיעות לתהליכי עבודה שנחשבים למתקדמים יותר. באופן כזה, הספר מקיף את הנושאים החשובים ביותר, להם קראתי "נושאי ליבה". נושא ליבה הוא למשל עקרון השכבות, המסיכות – שלא רבים מכירים, פילטרים ועבודה עם אובייקטים חכמים. כל אלו מציגים תמונת ידע בצורת עבודה חכמה, שמתאימה לכל מי שרוצה ללמוד פוטושופ, כאמור, ללא צורך בידע קודם. כניסה קלה לעולם עיבוד התמונה הממוחשב.

כתיבת ספר הלימוד של פוטושופ היתה מבחינתי מעין סגירת מעגל מקצועי. בתור סטודנט בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, התנסיתי במגוון של תוכנות, חלקן מבחירה וחלקן בכפייה של הסילבוס הטכניוני. ארסנל התוכנות איתן אני משתמש, נקבע אפוא בשלב אמצע ההכשרה בפקולטה לארכיטקטורה והן: סקצ'אפ, ויריי ופוטושופ. סקצ'אפ היא כידוע, תוכנה למידול בתת-מימד, קלה, נוחה ומהירה מאוד בביצוע, תכונה חשובה מאוד לסטודנט הממוצע. סקצ'אפ מציגה את המודל בצורה "ציורית", או יותר נכון כמו איור נחמד וצבעוני. ויריי היא תוכנת "בת", תוסף או אם תרצו – פלאגין לסקצ'אפ, שמאפשר לבצע הדמיה פוטוריאליסטית מהמודל הבנוי בסקצ'אפ. באמצעות V-Ray הצלחתי ליצור הדמיות שיותר קרובות לעולם האמיתי והשתמשתי בפוטושופ לעיבוד ההדמיה בשלב הפוסט פרודקשן. הנה הדמיה מתוך תחרות לתכנון שער הכניסה לטכניון בה השתתפתי יחד עם אדריכל אורי כפיר. ההצעה זכתה במקום השלישי. הנה הדמיה מתוך מבע שעובד בפוטושופ לגיליון הפרזנטציה:

ספר-פוטושופ-מסקיצה-לסכמה-(1)

הדמיה אדריכלית ושימוש בפוטושופ

מודל עסקי

פוטושופ נחשבת לאחת מהתכונות הותיקות מאוד וככזו ששומרת על עליונות בתחומה, ממשק טוב, מצע עסקי גמיש ומפותח ואנשי פיתוח איכותיים שמקפידים לזכור שפוטושופ תוכנה לבני אדם. כל אלו מציגים תוכנה שלא אבד עליה הקלח והיא עדיין חוד החנית לביצוע מניפולציות לעיבוד תמונה ממוחשב. העדכונים האחרונים, שיפורים ופיצ'רים חדשים, מציבים את פוטושופ כתוכנה העיקרית והדומיננטית ביותר בתחומה. מודל עסקי גמיש, תמחור שווה לכל כיס, מתאים לפרילאנסרים ולחברות ענק, מביאים את פוטושופ לכל עסק ולכל פרילאנסר אשר נוגעים בתחום הגרפיקה הממוחשבת. מתנצל אם הפסקה האחרונה נשמעה כמו פרסומת, אבל אני לחלוטין מאמין שפוטושופ ובכלל אדובי היא אחת החברות המחוברות לקהל היעד שלהן.

מי אתם?

בין אם אתם צלמים וצלמים חובבים, בוני אתרים, מעצבי פונטים, סטודנטים לעיצוב או ארכיטקטורה, אדריכלים ומעצבים מכל התחומים, אם תרצו להיכנס לעולם העיבוד הממוחשב באמצעות פוטושופ – אתם יכולים לרכוש את ספר הלימוד ולהתחיל לעבד תמונות בעצמכם, לכל מטרה: עיבוד תמונה בסיסי, מניפולציות מגניבות, שיפוצי תמונה, מיזוג ופירוק, העמדת פרזנטציה ועוד. הספר מוצע במחיר שווה לכל כיס, מכיל ידע רב, וככזה שישאיר מידה גדולה של סקרנות לחקור את המהלך הבא שייתכן שאיננו חלק מתכני הספר וזו ההצלחה האישית שלי, אם הצלחתי לגרום למשתמשים נטולי רקע להפעיל פוטושופ ולהתחיל לעבד.

מאז גרסה 5 הפרה היסטורית ועד היום פוטושופ עדיין ממשיכה לכבוש אותי, אני מוצא כמעט בכל הכלים שפוטושופ מציעה שימוש יומיומי ותדיר למדי. אני נהנה מאוד מהפיצ'רים החדשים ומסגל אותם לשיטות העבודה ולגרפיקה שלי. כיצד? הנה דוגמא לסקיצה שאויירה ביד חופשית ונסקרה צולמה. הסקיצה זוקקה לקווים שמרכיבים את האיור, עד לפרטים הרלוונטיים בשחור לבן. לאחר זיקוק תמונת האיור וניקוי רעשים לא רלוונטיים, צירפתי טקסט ברמת הווקטור כדי לגבות את האיור במלל וכך יצרתי את המידע שרציתי להעביר: סכמת המפגש בין העיר לקמפוס מתוך: הצעה לתכנון שער כניסה לטכניון הזוכה במקום ה-3.

ספר פוטושופ בעברית

מסקיצה לסכמה והעשרה באמצעות פוטושופ

מסתבר שיש גם אחרים שרכשו ונהנו מתהליך הלימוד, אז והיום עדיין פותחים את ספר הלימוד כדי להיזכר, לעבד ולעבוד. הנה כמה מההמלצות שקיבלתי:

קריא וזורם, מצליח להיות תמציתי ובאותו הזמן לעבור דרך כל הנושאים החשובים. הספר הוא דרך מצויינת להכנס לעולם עיבוד התמונה הדיגיטלי של פוטושופ!
הציון לספר: 10-מעולה

עודד אראלאמן תלת-מימד

הלוואי שהיה לי ספר כזה בימי הראשונים כמעצב.
ספר מעולה, ברור מנוסח היטב, התוספת של הקבצים באמת עושה את העבודה!
ממליץ בחום לכל גרפיקאי וגרפיקאית.

דורי חטבמעצב ווב

חיפשתי ספר לפוטושופ, ספר שיזכיר לי דברים ששכחתי, ספר שיחדש לי דברים על הגרסאות החדשות של התוכנה…
והאמת היא שהסברים בעברית ברורה וצילומים צבעוניים זה הבונוס הכי גדול בעיניי :), כן ירבו ספרים מקצועיים כאלה בישראל.

יאיר דניאלאמן תלת-מימד

בתור אחד שידע פוטושופ אני יכול לומר שגיליתי המון דברים חדשים וסוף סוף קיבלתי תשובות לשאלות וזה רק בזכות הספר הזה.
הספר מתאים הם למתחילים והם למתקדמים בתחום.
הספר מוסבר בצורה הכי פשוטה וקלה להבנה.

דוד קשריצלם

לכל ההמלצות

מקווה שהצלחתי לחשוף אתכם לחלק מהתהליך ההיסטורי והקריאייטיבי שעבר עלי עד שספר פוטושופ נולד. מקווה מאוד שתמצאו בספר עזרה, פתרון והחשוב ביותר – סקרנות לטעום עוד.